Tájékoztató a 2017-2019 között tanulmányokat kezdő hallgatók szakmai gyakorlatáról
A Nemzetközi gazdálkodás alapképzési szakok képzési és kimeneti követelményeit a 18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet határozza meg.
A Nemzetközi gazdálkodás alapképzési szakok képzési és kimeneti követelményeit a 18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet határozza meg.
Nappali és levelező munkarendben tanuló hallgatóknak a képzés lezárásaképp az utolsó félévben tizenkettő hetes (nappali tagozaton 400 óra, részidős képzésben 200 óra) képzési helyen kívüli összefüggő szakmai gyakorlatot kell teljesíteni a kari időrendben meghatározottak szerint.
Javasolt teljesítési időszak:
Tavaszi félévben: január 2. és május 15. között
Őszi félévben: július 1. és november 30. között
A Szakmai gyakorlat (SZGY0BA20) elismertethető a foglalkoztatás során szerzett munkatapasztalat alapján, ezt az Online Karrier Platformon keresztül kell kérelmezni. (További információk a 13-as pontban).
A szakmai gyakorlat megkezdésének feltétele legalább 171 kredit megszerzése a szak mintatanterve szerint. Az előírt kreditmennyiség nem tartalmazhatja a Szakdolgozat (SZAT0BA07) tárgy kreditjeit.
A szakmai gyakorlat 20 kredit értékű, teljesítése az abszolutórium megszerzésének feltétele.
Hallgatók szakmai gyakorlati helyüket szabadon megválaszthatják.
A szakmai gyakorlat lebonyolítására minden olyan vállalkozás vagy intézmény kiválasztható, amely a szak jellegéhez kapcsolódó tevékenységet folytat és ahol léteznek felsőfokú végzettséget igénylő, betöltött munkakörök. A hallgató által betöltendő munkakörrel kapcsolatos elvárás, hogy az ismertesse meg a hallgatót a szervezet gazdálkodásának nemzetközi kereskedelmi, logisztikai, pénzügyi vonatkozásaival, lehetőséget adva számára az egyetemi képzés során szerzett ismeretek alkalmazására és gyakorlására.
A szakmai gyakorlat célja, hogy a hallgatók tanulmányaiknak, illetve szakterületüknek megfelelő tevékenységet végző fogadóintézménynél (szervezetnél, vállalatnál, közintézménynél, civil szervezetnél) megismerkedjenek az ott folyó szakmai munkával, aktívan bekapcsolódjanak a napi munkavégzésébe, önállóan oldják meg a munkahelyi vezetőjük által rájuk bízott feladatot, illetve tapasztalatokat gyűjtsenek a munkaerőpiacon való későbbi elhelyezkedéshez.
Online Karrier Platform bemutatása
Az online rendszer célja, hogy a korszerű technikai lehetőségek kiaknázásával jelentősen csökkentse a kapcsolatok kezelésének és az adminisztrációs folyamatoknak az időigényét.
Az online színtér három nagy területre bontható:
1. Online Űrlapkitöltő Rendszer
2. Online Karrier Platform
3. Duális képzés
Az Online Űrlapkitöltő Rendszer célja a szakmai gyakorlat teljes adminisztrációs folyamatának online úton történő bonyolítása, a folyamat papírmentessé tétele, a szakmai gyakorlattal kapcsolatos űrlapok kitöltési menetének egységessé és szabályozottá tétele, valamint a hibás kitöltés elkerülése.
Az Online Karrier Platform egy olyan virtuális színtér, ahol a cégek és a hallgatók munkaerő-piaci ajánlatai, igényei találhatnak egymásra, a cégek kötelező szakmai gyakorlati lehetőségeket és önkéntes munkát hirdethetnek a BGE-s hallgatók számára.
A Duális képzés színtér célja, hogy a duális képzés folyamatainak és nyilvántartásának a teljes körű dokumentálását biztosítsa.
Az Online Karrier Platform itt érhető el.
Az adminisztráció folyamata minden esetben a gyakorlóhely részéről indul.
A hallgatóknak kérnie kell a gyakorlati helyet, hogy regisztráljon a rendszerben. Ezt – értelemszerűen – azután kell megtenni, hogy a gyakorlati hely előzetesen beleegyezését adta a hallgató gyakornokként való fogadásába.
A Karrier Platform használatával kapcsolatos felhasználói kézikönyv a hallgatók számára itt található.
A Karrier Platform használatával kapcsolatos felhasználói kézikönyv a partnerek számára itt található.
Az Szakmai gyakorlat tárgyat (SZGY0BA20) minden esetben fel kell venni abban a félévben a Neptun rendszerben a tárgyfelvételi időszak végéig, amelyik félévben az teljesítésre kerül.
Az adminisztráció első lépéseként az Egyetemnek és a szakmai gyakorlóhelynek együttműködési megállapodást szükséges kötnie egymással, amelyet a gyakorlóhely az online rendszerben tud létrehozni majd ezt letölteni. A megállapodás rögzíti a gyakorlat munkajogi vonatkozásait, illetve a felek jogait és kötelességeit a gyakorlat kapcsán.
FONTOS: Amennyiben a szakmai gyakorlat egybefüggő időtartama a 6 hetet eléri, a hallgatót díjazás illeti meg, amelynek mértéke legalább a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) 65%-a. A díjazás pontos mértékét a gyakorlóhely és a hallgató között létrejövő munkaszerződésben kell rögzíteni.
Az online rendszerben kitöltött dokumentumot a partner kétféleképpen juttathatja el az Egyetem részére. Valamelyik bizalmi szolgáltató (pl. Microsec Zrt., Netlock Kft. és NISZ Zrt. E-szignó) által nyújtott szolgáltatás igénybevételével, minősített vagy minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus aláírással ellátva tudjuk elfogadni. Amennyiben erre nincsen lehetőség, hagyományos aláírással, pecséttel ellátva, egy példányban küldjék meg az Oktatástámogatási Iroda munkatársai számára (1149 Budapest, Buzogány u. 11-13.).
Amennyiben ez a megállapodás már megkötésre került az Egyetem és a Partner között az online rendszerben, úgy a következő félévek során ezt nem szükséges újra megkötni. A rendszerben megtekinthető a hallgatók részére, hogy mely cégek esetén került már megkötésre az együttműködési megállapodás.
E dokumentum kitöltésével a szakmai gyakorlóhely nyilatkozik a hallgató fogadásának szándékáról. Ahhoz, hogy tartalmilag megfelelő legyen a nyilatkozat, a hallgatónak meg kell adnia a szakmai gyakorlati hely számára az alábbi információkat:
- név,
- neptun-kód,
- kar,
- szak.
A Befogadó nyilatkozat online rendszerben történő benyújtásának a határideje: legkésőbb a szakmai gyakorlat kezdete előtt 3 héttel.
A szakmai gyakorlati hely által elkészített Befogadó nyilatkozatot a hallgató megkapja az online rendszeren keresztül (Hallgatói nyilatkozat).
Ezen az űrlapon a hallgatónak
A rendszerbe a hallgatók a neptun-felhasználónevükkel és jelszavukkal tudnak belépni.
A specializációfelelős bírálja el, hogy szakmailag megfelelő-e a munka/pozíció, a döntésről mind a partner, mind a hallgató visszajelzést kap a rendszerben (Szaktanszéki nyilatkozat).
Amennyiben a hallgatóknak a gyakorlati pozícióval kapcsolatban szakmai vonatkozású kérdése merülne fel, úgy keressék a specializációfelelőst a kiírt fogadó órájában, vagy e-mailben.
A hallgatói melléklet az együttműködési megállapodás 2. számú melléklete, mely tartalmazza a foglalkoztatni kívánt hallgató adatait, illetve az Egyetem és a szakmai gyakorlóhely által rögzítendő szakmai gyakorlattal kapcsolatos konkrét adatokat.
Az űrlapot a Befogadó nyilatkozat szaktanszéki jóváhagyását követően kell létrehozni a rendszerben a gyakorlóhelynek.
A megjelenő űrlapon minden adat ki van töltve és nem módosítható (mivel már átesett egy több szintű jóváhagyási folyamaton), kivéve a szakmai gyakorlóhely részéről a szakmai gyakorlat felelősének az adatait.
A hallgató az online rendszerben rögzített időintervallumban végzi gyakorlatát, a szakmai gyakorlati hely által meghatározott instruktor/szakmai vezető irányításával. Az együttműködési megállapodásban rögzített körülményektől való lényeges eltérés, vagy a gyakorlat során felmerült jelentős probléma esetén a hallgatónak vagy a gyakorlóhelynek értesítenie kell az Egyetemet 7 naptári napon belül.
A gyakorlat végén háromféle értékelésre kerül sor:
A beszámoló 1 oldal, Times New Roman betűtípus, 12-es betűnagyság,1,5 sortávolság, tartalmilag pedig az elejére egy bekezdésnyi cégismertetőt kell írnia és a szakmai gyakorlat során ellátott feladatokat kell részleteznie.
A szakvezető a partner által kitöltött Igazolás és értékelés összesített értéke alapján és a hallgató által elkészített szöveges beszámoló alapján értékeli a szakmai gyakorlatot, majd ötfokozatú skálán a tanszék rögzíti a hallgató érdemjegyét a Neptun rendszerben.
Kitöltési és feltöltési határidő: a szakmai gyakorlat zárónapját követő 7 naptári napon belül.
Amennyiben a foglalkoztatás iskolaszövetkezeten keresztül történik, úgy a szükséges adminisztrációs lépéseket az iskolaszövetkezetnek kell megtennie az Online Karrier Platformban.
A gyakorlat teljesítését követően az iskolaszövetkezet tudja továbbküldeni a gyakorlóhely részére az Igazolás és értékelés űrlapot kitöltésre.
Az online rendszer angolul és magyarul is elérhető, így a külföldi gyakorlatok esetén az eljárásrend megegyezik a Magyarországon teljesítésre kerülő eljárásrenddel.
Nyilatkozat felelősségbiztosítás megkötéséről
A külföldön teljesítésre kerülő gyakorlatok esetén a hallgatóknak azt is vállalniuk kell Hallgatói nyilatkozatban, hogy a külföldön töltött szakmai gyakorlatuk idejére az egészségügyi-, munkavédelmi és egyéb kint tartózkodásukkal kapcsolatos felelősségbiztosítás megkötéséről saját felelősséggel és saját költségen gondoskodnak.
Pannónia Program támogatás
Külföldi szakmai gyakorlat esetében igényelhető Pannonia Program támogatás is. Ebben az esetben is változatlanul szükséges a kötelező szakmai gyakorlattal kapcsolatos adminisztráció ügyintézése az online Karrier Platformban, a Pannonia támogatás igénylését pedig a Nemzetközi Kapcsolatok és Mobilitás Irodánál lehet benyújtani legalább 2 hónappal a tervezett kiutazás előtt.
A hallgató indokolt esetben megváltoztathatja a gyakorlati helyét. FONTOS: erről előzetesen a hallgatónak egyeztetnie szükséges az Oktatástámogatási Iroda munkatársaival!
Gyakorlóhely váltása esetén mindkét érintettnek le kell zárni a már megkezdett gyakorlatot az online rendszerben:
1. a céges partnernek az Igazolás és értékelés űrlap kitöltésével,
2. a hallgatónak a Hallgatói beszámoló, értékelés űrlap kitöltésével.
Az új gyakorlati helynek elölről kell kezdeni az online rendszerben történő adminisztrációs folyamatot a hátralévő időszak feltüntetésével.
FONTOS, hogy amennyiben az Egyetem által mind a két gyakorlóhelyen teljesített gyakorlati időszak elfogadásra kerül, úgy a két gyakorlóhelyen eltöltésre kerülő időszakoknak együttesen kell kiadniuk az előírt kötelező óraszámot.
A szakmai gyakorlat végén mindkét gyakorlati helyről külön beszámolót kell feltölteni az online rendszerben.
Előfordulhat, hogy a hallgatónak van már olyan munkatapasztalata, amely megítélése szerint megfelel a szakmai gyakorlattal szemben támasztott követelményeknek. Ennek szakmai gyakorlatként történő elfogadása a Munkatapasztalat beszámítás című kérelem benyújtásával kezdeményezhető az Online Karrier Platform felületen. A kérelmet a specializációfelelős bírálja el. A kérelem benyújtásához fel kell venni a szakmai gyakorlat tárgyat a tárgyfelvételi időszakban.
A munkatapasztalat beszámítási kérelem az őszi félévben várhatóan november első hetében, a tavaszi félévben április első hetében fog megnyílni. A pontos dátumot az Online Karrier Platform felületén belépést követően tekinthetik meg a "Szakmai gyakorlat ügyintézés" fül alatt, amennyiben felvette a Szakmai gyakorlat tárgyat.
A kérelem benyújtásakor csatolja:
A beszámoló követelményei:
Times New Roman betűtípus, 12-es betűnagyság,1,5 sortávolság, tartalmilag pedig az elejére egy bekezdésnyi cégismertetőt kell írnia és a szakmai gyakorlat során ellátott feladatokat kell részleteznie.
Bármilyen adminisztrációs kérdés esetén forduljon bizalommal a
Hallgatói Ügyfélszolgálati Csoport
· munkatársaihoz a ugyfelszolgalat.kkk@uni-bge.hu e-mail címen.
Szakmai kérdés esetén keresse a specializációfelelős oktatót:
Nemzetközi üzletfejlesztés: Dr. Csekő Katalin
Digitális ellátásilánc-menedzsment: Dr. Horváth Annamária
Gazdaságdiplomácia: Dr. Nagy Milada
Üzleti intelligencia és döntések: Dr Talata István
East-Asian Business Studies: Dr. Gyene Pál István